Z radością informujemy o zakończeniu z sukcesem badań zasilania naszych ogniw SOFC DFC gazem wysypiskowym. Badania te stanowią istotny krok w kierunku wykorzystania alternatywnych, ekologicznych źródeł energii w nowoczesnych systemach ogniw paliwowych.
W ramach testów przeprowadzonych we współpracy z Neo Bio Energy, największym w Polsce podmiotem gospodarującym biogaz, wykorzystano gaz wysypiskowy powstający w wyniku procesów rozkładu organicznych odpadów na składowisku w Jastrzębiu-Zdroju. Gaz ten, składający się głównie z metanu, może stanowić cenne źródło energii. Ze względu na wysoką temperaturę pracy i aktywność katalityczną niklu zawartego w anodzie ogniwa, mogą one przekształcać gaz wysypiskowy na energię elektryczną dzięki zachodzącemu bezpośrednio na ogniwie reformingowi wewnętrznemu.
Gaz składowiskowy jest wstępnie oczyszczany w celu wykorzystania go do spalania w silnikach gazowych, które wraz z generatorami wytwarzają energię elektryczną. Testy przeprowadzone przez HydrogenTech we współpracy z Neo Bio Energy wykazały, że poziom oczyszczania gazu przeznaczonego do silników jest wystarczający, aby efektywnie zasilać ogniwa SOFC DFC i produkować niskoemisyjną energię elektryczną. Wstępne wyniki testów są obiecujące, wskazując, że sprawność ogniw zasilanych gazem składowiskowym jest porównywalna ze sprawnością ogniw zasilanych wodorem, co otwiera możliwość dalszego rozwoju i optymalizacji tej technologii w tym zakresie.
Testy wykazały, że możliwe jest stabilne i efektywne zasilanie ogniw SOFC DFC gazem wysypiskowym, co otwiera nowe perspektywy dla zastosowania ogniw . Dzięki temu możliwe jest nie tylko wykorzystanie gazu wysypiskowego jako cennego surowca energetycznego, ale również zmniejszenie emisji metanu i jej szkodliwego wpływu na środowisko.